PCOS و خطر دیابت با چاقی افزایش می یابد – در اینجا نحوه تأثیر آنها بر باروری در زنان آمده است

زنانی که امیدوارند از چاقی ، دیابت یا PCOS پیشگیری یا آن را مدیریت کنند می توانند شیوه های زندگی سالم را برای جلوگیری از اثرات سو ill در درازمدت در پیش بگیرند.

PCOS و خطر دیابت با چاقی افزایش می یابد - در اینجا نحوه تأثیر آنها بر باروری در زنان آمده است

PCOS از هر 10 زن 1 مبتلا است و در بسیاری از موارد علائم ناخوشایند و جدی دارد. تصویر: با برگ

روز ضد چاقی در 26 نوامبر برای گسترش آگاهی در مورد چاقی مشاهده می شود. این یک بیماری است که در آن چربی غیر طبیعی یا بیش از حد بدن در بدن جمع شده است و بر سلامتی تأثیر منفی می گذارد. طبق جهانی گزارش تعداد بزرگسالان (18 سال و بالاتر) که چاق هستند از 25.2 میلیون نفر در سال 2012 به 34.3 میلیون نفر در سال 2016 افزایش یافت و از 3.1 درصد به 3.9 درصد رسید. نشان می دهد که شیوع چاقی در هند سریعتر از میانگین جهانی در حال افزایش است.

با قفل شدن اخیر و تغییر سبک زندگی به دلیل همه گیری ، این تعداد بیشتر تحت فشار قرار گرفته اند. چاقی می تواند اثرات منفی شدیدی بر بدن بگذارد و خطر بیماری هایی مانند دیابت و PCOS را به ویژه در زنان در سن باروری افزایش دهد.

چاقی بر افراد جهان تأثیر می گذارد. این در حال تبدیل شدن به یک چالش بزرگ برای زنانی است که می توانند مستعد ابتلا به PCOS و / یا دیابت باشند. طبق تحقیقات انجام شده توسط موسسه علوم پزشکی All India (AIIMS) ، از هر چهار زن یک نفر از PCOS رنج می برد و از هر 10 زن بیش از یک نفر در گروه سنی 35 تا 49 سال از دیابت رنج می برد (مجله دیابت و اختلالات متابولیک). اتفاقاً ، زنان مبتلا به PCOS در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 هستند. PCOS و چاقی به عنوان مهمترین عوامل خطر ایجاد کننده دیابت نوع 2 در زنان شناخته می شوند. از آنجا که چاقی می تواند دیابت و PCOS را کاتالیز کند ، بیایید این شرایط را از نزدیک بررسی کنیم.

PCOS چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع ترین اختلال غدد درون ریز یا هورمونی در میان زنان در سنین باروری است. این وضعیت باعث اختلال در عملکرد غدد درون ریز می شود که تولید هورمون های مردانه (آندروژن) را افزایش می دهد و منجر به عدم تعادل هورمونی می شود. PCOS باعث ایجاد فولیکول هایی با تخمک نابالغ می شود که در داخل تخمدان رشد می کند و بالغ نمی شود. عدم تولید تخمک بالغ می تواند بر تخمک گذاری تأثیر بگذارد و مشکلاتی مانند ناباروری را به وجود آورد. PCOS اثبات کرده است که بر روی بدن زنان از جمله مشکلات باروری ، دوره های نادر یا طولانی مدت ، افزایش وزن ، رشد موهای زائد بدن و آکنه اثرات سو ill دارد.

با تغییر شیوه زندگی و عوامل استرس زای اضافی به دلیل همه گیری ، هند شاهد جهش در موارد PCOS بوده است. در حالی که این وضعیت در بین زنان رایج است ، علائم آن می تواند از طریق درمان های پزشکی مناسب و انتخاب شیوه زندگی سالم مانند حفظ رژیم متعادل و ورزش منظم کنترل شود.

PCOS و خطر دیابت با چاقی افزایش می یابد ، زیرا تأثیر آنها بر باروری در زنان است

بخشی از روش IVF در حال انجام است. اعتبار تصویر: AP

ارتباط بین چاقی و PCOS ، دیابت

شناخته شده است که زنان چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت و PCOS هستند. عدم تعادل هورمونی ناشی از PCOS و چاقی می تواند مقاومت به انسولین و هایپرینسولینمی جبرانی را در بدن ایجاد کند که عامل شناخته شده ای در پیشرفت دیابت نوع 2 است.

فعالیت بدنی کم ، همراه با رژیم غذایی نامناسب و زندگی پراسترس برای زنان مبتلا به PCOS می تواند باعث چاقی و افزایش اختلال عملکرد هورمونی منجر به دیابت شود. رعایت سبک زندگی سالم با رژیم غذایی مناسب و ورزش برای خانم ها مهم است ، این امر باعث می شود که هورمون های بدن در معرض کنترل و دیابت نباشد.

PCOS و دیابت بر باروری در زنان تأثیر می گذارد

PCOS نوعی اختلال است که در آن سیستم تولیدمثل یک زن نتواند به درستی کار کند. به عقیده برخی برآورد، حدود 70 درصد از مشکلات باروری زنان را می توان به طور مستقیم یا غیرمستقیم در PCOS جستجو کرد. در PCOS ، کیسه های کوچک مملو از مایعات روی تخمدان ایجاد می شود و می تواند کیست ایجاد کند. این می تواند باعث کاهش کیفیت تخمک و تخمک گذاری نادر در بدن شود که منجر به احتمال کم بارداری می شود.

از طرف دیگر ، دیابت می تواند با تأخیر در شروع قاعدگی (یا قاعدگی) منجر به کاهش میزان باروری در زنان شود. این می تواند منجر به قند بالا شود که باعث پیری سریع و زودرس تخمدان می شود ، همانطور که یائسگی قبل از بلوغ نشان می دهد. دیابت به خصوص در سن باروری با ناهنجاری های قاعدگی همراه است. سطح گلوکز خون با خطر تاخیر در پریود یا اولیگومنوره متناسب است. بنابراین ، دیابت می تواند باعث کاهش طول عمر باروری در زنان شود و در عین حال ساعت بیولوژیکی را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

PCOS و خطر دیابت با چاقی افزایش می یابد ، زیرا تأثیر آنها بر باروری در زنان است

تصویر نمایندگی

پیشگیری و مراقبت

زنانی که قصد دارند از چاقی ، دیابت و یا PCOS رنج ببرند یا می توانند از عوارض بیماری در طولانی مدت اجتناب کنند ، می توانند شیوه های زندگی سالم را پیش گیرند. ورزش منظم می تواند به مبارزه با چاقی ، سوزاندن قند اضافی و کاهش مقاومت در برابر انسولین در بدن کمک کند. یک رژیم غذایی مغذی متعادل حاوی پروتئین ، غلات کامل ، و چربی های سالم همراه با مقدار زیادی میوه تازه ، سبزیجات و آبرسانی مناسب برای متناسب نگه داشتن ذهن و بدن ضروری است. خواب کافی در تنظیم هورمون ها و کاهش استرس نیز مهم است.

همچنین توصیه می شود برای تشخیص ، درمان و برنامه تغذیه با پزشک خود مشورت کنید ، به خصوص اگر شخصی قصد بارداری کودک را دارد. این تغییرات در سبک زندگی می تواند نقش مهمی در جلوگیری از عدم تعادل هورمونی در بدن ، مناسب نگه داشتن بدن و کاهش خطر دیابت و / یا PCOS داشته باشد.

نویسنده مدیر عامل و متخصص IVF و ناباروری Indira IVF است.