چگونه بین علائم COVID-19، H3N2 و آنفولانزا تمایز قائل شویم

چگونه بین علائم COVID-19، H3N2 و آنفولانزا تمایز قائل شویم

تصویر نماینده- رویترز

در چند ماه گذشته به اصطلاح “فصل آنفولانزا” شاهد آگاهی بیشتر در مورد عفونت سالانه بوده است که در درجه اول به دلیل نوعی از ویروس آنفولانزا به نام H3N2 است. شبکه‌های خبری سنتی و رسانه‌های اجتماعی این گونه را به‌عنوان یکی از انواعی که باعث می‌شود علائم عفونت آنفلوانزای معمولی طولانی‌تر باقی بماند – حتی تا 3 هفته یا بیشتر، برجسته کرده‌اند.

H3N2 دقیقا چیست؟

آیا این نوع جدیدی است که تهدیدی بزرگتر از آنفولانزای ناشی از ویروس های آنفولانزای معمولی است؟ آیا با ویروس SARS-CoV-2 که باعث COVID-19 می شود تعامل دارد؟ آیا به طور انتخابی کودکان را مبتلا می کند؟ چگونه علائم و نشانه‌های آنفولانزای H3N2 را در زمانی شناسایی کنیم که حتی COVID-19 به نظر می‌رسد در پشت یک نوع فرعی جدید به نام XBB.1.16 بازمی‌گردد؟

برای اینکه بتوانید یک بیماری ویروسی رایج را شناسایی کنید، مهم است که تفاوت بین ویروس‌های در گردش و علائمی که با آن‌ها ظاهر می‌شوند را درک کنید. این کلید برای تشخیص زودهنگام، تشخیص صحیح و درمان موثر است.

علائم و نشانه های آنفولانزا:

آنفولانزا که معمولاً به عنوان آنفولانزا شناخته می شود، یک بیماری تنفسی مسری است که توسط ویروس آنفولانزا ایجاد می شود.
این ویروس ها از انواع A، B و C هستند و این دو نوع اول هستند که می توانند باعث انتقال گسترده شوند.
ویروس‌های آنفلوانزای نوع A دارای پروتئین سطحی هماگلوتینین (H) و نورآمینیداز (N) هستند که هر کدام به ترتیب در 18 و 11 زیر گروه طبقه‌بندی می‌شوند. ترکیب این دو ویروس در گردش را تعیین می کند، به عنوان مثال H1N1، H3N2، H7N9 و غیره.

بنابراین H3N2 یکی از زیر انواع ویروس های آنفلوانزا است که در حال حاضر در گردش است و از این رو علائم آن با اندکی تفاوت مشابه علائم آنفلوانزای معمولی است.

علائم و نشانه های آنفولانزا ممکن است به سرعت ظاهر شوند (1-4 روز پس از قرار گرفتن در معرض) و می توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند. شایع ترین آنها تب، لرز، بدن درد، سردرد و خستگی است. بسیاری از افراد خارش گلو را تجربه می کنند که به صورت گلودرد، سرفه مداوم (معمولاً خشک) و آبریزش یا گرفتگی بینی ادامه می یابد. در مورد H3N2، سرفه ممکن است تا 3 هفته یا بیشتر طولانی شود و این معمولاً تشخیص بالینی را هدایت می کند.

کودکان ممکن است علائم دیگری مانند گوش درد و سینوزیت را تجربه کنند.

آنفولانزا همچنین می تواند عوارضی مانند ذات الریه، برونشیت و بدتر شدن شرایط پزشکی از قبل موجود مانند آسم یا بیماری قلبی ایجاد کند.

ممکن است علائم دیگری مانند تهوع، استفراغ و اسهال در سیستم گوارشی وجود داشته باشد که ممکن است به تشخیص بالینی کمک کند.

علائم و نشانه های COVID-19:

گزارش‌های اخیر این واقعیت را برجسته کرده‌اند که همه‌گیری COVID-19 با جهش ویروس SARS-CoV-2 برای فرار از ایمنی ناشی از عفونت و همچنین ایمنی ناشی از واکسن ادامه می‌یابد. خوشبختانه، این جهش ها تاکنون باعث افزایش گسترده در شدت بیماری و مرگ و میر نشده اند. اما علائم کووید-19 بسیار شبیه علائم سایر بیماری های تنفسی است و فردی که علیه کووید-19 واکسینه شده است ممکن است به اشتباه هر گونه علائمی را رد کرده و به انتقال ویروس به دیگران ادامه دهد.

علائم و نشانه های COVID-19 معمولاً 2-14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس مشاهده می شود. شایع ترین علائم شامل تب، سرفه و تنگی نفس است. افراد همچنین ممکن است دچار خستگی، دردهای عضلانی یا بدن، سردرد، از دست دادن چشایی یا بویایی (در انواع جدید کمتر)، گلودرد، احتقان یا آبریزش بینی، تهوع یا استفراغ و اسهال شوند.

در افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های همراه شناخته شده است که COVID-19 باعث عوارض شدید تنفسی مانند ذات‌الریه، سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) و نارسایی چند عضوی می‌شود.

بنابراین چگونه می توان فهمید که چه چیزی باعث علائم او می شود؟

در اینجا یک راهنمای سریع وجود دارد:

چندین تفاوت بین آنفولانزای ناشی از ویروس‌های آنفلوانزای معمولی، H3N2 و COVID-19 وجود دارد که می‌تواند به تمایز بین این بیماری‌ها کمک کند:

  • سن: افراد زیر 8 سال و افراد بالای 65 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند در حالی که عفونت های COVID-19 در بزرگسالان جوان و افراد مسن شایع تر است.
  • شروع علائم: علائم آنفولانزا معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می شوند در حالی که علائم COVID-19 ممکن است چند روز طول بکشد تا پس از قرار گرفتن در معرض یک فرد آلوده ظاهر شوند.
  • درجه تب: هر دو آنفولانزا و کووید-19 باعث تب می شوند، اما تب در بیماران آنفولانزا کمتر شایع است و معمولاً کمتر (بین 99 تا 101 درجه فارنهایت) است.
  • سرفه: در آنفولانزای H3N2، سرفه شدید و مداوم است و فرد مبتلا را خسته می کند.
  • احساس خستگی: COVID-19 باعث خستگی عمیق می شود که در مورد آنفولانزا کمتر رایج است.
  • از دست دادن بویایی یا چشایی: COVID-19 می تواند باعث از دست دادن بویایی یا چشایی شود، در حالی که آنفولانزا این کار را نمی کند.
  • علائم گوارشی: آنفولانزا می تواند علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ و اسهال ایجاد کند، اما در بیماران COVID-19 کمتر شایع است.
  • عوارض: هر دو بیماری می توانند منجر به عوارض شدید شوند، اما کووید-19 به احتمال زیاد باعث بیماری شدید و مرگ می شود، به ویژه در افراد مسن و کسانی که شرایط پزشکی زمینه ای دارند.

در نتیجه، هر تشخیص قطعی یک بیماری تنفسی، به ویژه با منشا ویروسی، با یک شک بالینی شروع می شود. فصل جاری، سابقه بیماری بیمار، مشخصات دموگرافیک، بیماری‌های مزمن همزمان، شرایط بهداشتی شایع در جامعه و غیره به این کمک می‌شود. در حالی که این امر تشخیص را راهنمایی می‌کند، تنها آزمایش‌های آزمایشگاهی است که می‌تواند همان را تأیید کند و به شناسایی کمک کند. ویروس مسئول از این رو بسیار مهم است که به موقع به پزشک مراجعه کنید (به محض بروز علائم) و تشخیص تایید شده دریافت کنید.

درمان آنفولانزا با داروهای ضد ویروسی، اگر فوراً شروع شود، به کوتاه شدن مدت بیماری کمک می کند و از پیشرفت به بیماری شدید جلوگیری می کند. به طور مشابه، داروی کووید-19 زمانی که زودتر تجویز شود، بهترین اثر را دارد.

این مسئولیتی است که بین افراد، سازمان ها و جامعه به طور کلی مشترک است. ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات بهداشتی معتبر و معتبر، اطمینان از دسترسی به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، آزمایشگاه‌های آزمایشی و درمان‌ها به افراد کمک می‌کند تا از خود و عزیزانشان محافظت کنند.

نویسنده، مدیر پزشکی، شبه قاره هند، SOS بین المللی است. دیدگاه ها شخصی هستند.