خطای دوز AstraZeneca ابر تردیدی را در کل کارآزمایی بالینی COVID-19 ایجاد می کند

کارشناسان می گویند تعداد نسبتاً کم افراد در گروه با دوز کم ، درک اینکه آیا اثربخشی مشاهده شده در گروه واقعی است یا یک کنجکاوی آماری دشوار است.

خطای دوز AstraZeneca ابر تردیدی را در کل کارآزمایی بالینی COVID-19 ایجاد می کند

اولین آزمایشات انسانی برای واکسن COVID-19 در ماه آوریل با نامزد آکسفورد آغاز شد. تصویر: NHS

AstraZeneca و دانشگاه آکسفورد روز چهارشنبه یک خطای تولید را پذیرفتند که باعث ایجاد سوال در مورد نتایج اولیه آزمایشات آنها شده است کووید -19 واکسن

بیانیه ای در مورد توصیف خطا چند روز پس از آن منتشر شد كه شركت و دانشگاه این عکس ها را “بسیار م effectiveثر” توصیف كردند و هیچ اشاره ای به این موضوع نكردند كه چرا برخی از شركت كنندگان در مطالعه از دو عکس اول واكسن دریافت نکردند.

در کمال تعجب ، به نظر می رسید که گروه داوطلبانی که دوز کمتری دریافت می کنند ، بسیار بهتر از داوطلبانی که دو دوز کامل دریافت کرده اند ، محافظت می شوند. AstraZeneca گفت ، در گروه با دوز پایین 90 درصد واکسن موثر است. در گروهی که دو دوز کامل دریافت کرده اند ، به نظر می رسد که واکسن 62 درصد موثر است. ترکیبی ، سازندگان دارو گفتند که واکسن 70 درصد موثر است. اما روشی که نتایج توسط شرکت ها به دست آمده و گزارش شده است ، به سوالات قابل توجه کارشناسان منجر شده است.

نتایج جزئی اعلام شده در روز دوشنبه مربوط به مطالعات گسترده در حال انجام در انگلستان و برزیل است که برای تعیین دوز بهینه واکسن و همچنین بررسی ایمنی و اثربخشی طراحی شده اند. چند ترکیب و دوز در داوطلبان آزمایش شد. آنها با دیگران که واکسن مننژیت یا تزریق نمک تزریق کردند مقایسه شد.

آیا محققان قصد داشتند نیم دوز بدهند؟

دانشمندان قبل از شروع تحقیقات خود ، تمام مراحل انجام شده و نحوه تجزیه و تحلیل نتایج را بیان می کنند. هرگونه انحراف از آن پروتکل می تواند نتایج را زیر سوال ببرد.

روز چهارشنبه ، دانشگاه آکسفورد در بیانیه ای گفت برخی از ویال های مورد استفاده در این آزمایش غلظت مناسب واکسن ندارند بنابراین برخی از داوطلبان دوز نیم دریافت می کنند. این دانشگاه گفت که این مسئله را با نهادهای نظارتی در میان گذاشت و توافق کرد که دادگاه مرحله آخر را با دو گروه به پایان برساند. بر اساس این بیانیه ، مشکل تولید اصلاح شده است.

در مورد خود نتایج چطور؟

کارشناسان می گویند تعداد نسبتاً کم افراد در گروه با دوز کم ، درک اینکه آیا اثربخشی مشاهده شده در گروه واقعی است یا یک کنجکاوی آماری دشوار است. AstraZeneca گفت ، حدود 2741 نفر نیمی از دوز واکسن و به دنبال آن یک دوز کامل دریافت کردند. در مجموع 8،895 نفر دو دوز کامل دریافت کردند.

عامل دیگر: هیچ یک از افراد گروه کم دوز بالای 55 سال نداشتند. افراد جوان تر تمایل دارند که نسبت به افراد مسن واکنش ایمنی قوی تری داشته باشند ، بنابراین ممکن است جوانان شرکت کنندگان در گروه با دوز پایین به همین دلیل موثرتر به نظر برسند ، نه اندازه دوز.

دیوید سالزبری ، و همکار برنامه بهداشت جهانی در اتاق فکر چتم هاوس ، گفت: یکی دیگر از موارد سردرگمی ناشی از تصمیم برای جمع کردن نتایج دو گروه از شرکت کنندگان است که سطح دوز مختلفی را دریافت کردند تا به طور متوسط ​​70 درصد اثربخشی داشته باشند.

وی درباره این شکل گفت: “شما دو مطالعه انجام داده اید که دوزهای مختلفی برای آنها استفاده شده و ترکیبی ارائه داده اید که نمایانگر هیچ یک از دوزها نباشد.” “من فکر می کنم بسیاری از مردم با این مشکل روبرو هستند.

چرا دوز کمتری م moreثرتر است؟

محققان آکسفورد می گویند که آنها قطعی نیستند و در تلاشند تا دلیل آن را کشف کنند.

سارا گیلبرت ، یکی از دانشمندان آکسفورد که منجر به تحقیق شده است ، گفت که پاسخ احتمالاً مربوط به تهیه دقیقاً مقدار واکسن مناسب برای تحریک بهترین پاسخ ایمنی است.

“این مقدار Goldilocks است که شما می خواهید ، نه خیلی کم و نه زیاد. بیش از حد می تواند به شما یک پاسخ بی کیفیت نیز بدهد. ” “بنابراین شما فقط مقدار مناسبی می خواهید و وقتی سعی می کنید برای رسیدن به اولین بار عالی به سرعت بروید ، کمی ضربه خورده است.”

مراحل بعدی چیست؟

جزئیات نتایج آزمایشات در مجلات پزشکی منتشر می شود و در اختیار نهادهای نظارتی انگلیس قرار می گیرد تا آنها بتوانند در مورد مجاز بودن توزیع واکسن تصمیم بگیرند. این گزارش ها شامل تجزیه و تحلیل دقیق شامل اطلاعات دموگرافیک و سایر اطلاعات در مورد اینکه چه کسی در هر گروه بیمار شده است و یک تصویر کامل تر از میزان موثر بودن واکسن ارائه می دهد.

مونسف اسلاوی ، رهبر ایالات متحده است ویروس کرونا برنامه واکسن Operation Warp Speed ​​، روز سه شنبه در تماس با خبرنگاران گفت كه مقامات آمریكایی در تلاشند تعیین كنند كه واكسن چه پاسخی در سیستم ایمنی بدن ایجاد كرده است ، و ممكن است تصمیم بگیرد مطالعه AstraZeneca را در ایالات متحده اصلاح كند تا شامل دوز دوز شود.

وی گفت: “اما ما می خواهیم براساس داده ها و علم باشد.”